Bartoszyckie CentrumInformacji Turystycznej

poniedziałek – piątek: 7:00 - 18:00
sobota: 7:00 – 15:00
Logo Miasta Bartoszyce

Dla
Turysty


My guide aplikacja mobilna do indywidualnego zwiedzania regionu Warmii i Mazur

Ogólnopolska Infolinia Turystyczna

Numery telefonów dla dzwoniących

Z polski - 801 888 844
Z zagranicy - (+48) 22 278 16 00

E-mail:   Wyślij e-mail

Skype:

13 sierpnia 2012

27 lipca 2012r. ruszył mały ruch graniczny z Obwodem Kaliningradzkim.

Od 27 lipca mieszkańcy RP z powiatów znajdujących się przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim, dzięki udogodnieniom małego ruchu granicznego będą mieli ułatwioną możliwość przekraczania granicy z Rosją.

Po stronie rosyjskiej małym ruchem granicznym objęty jest cały Obwód Kaliningradzki.

Zezwolenia na przekraczanie granicy dla obywateli Polski będą wydawać ambasada rosyjska w Warszawie oraz Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, natomiast Rosjanom – konsul RP w Kaliningradzie. Za pierwszym razem zezwolenie będzie wydawane na dwa lata, natomiast każde kolejne na pięć lat.

O pozwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego będą mogły ubiegać się osoby posiadające miejsce stałego zamieszkania w strefie przygranicznej od co najmniej trzech lat. Mały ruch graniczny będzie również dotyczył ich współmałżonków i dzieci na utrzymaniu nawet, jeśli mieszkają w strefie przygranicznej krócej niż trzy lata. Ułatwienia obejmą również obywateli państw trzecich, którzy mieszkają w Obwodzie Kaliningradzkim i w polskiej strefie przygranicznej.

Mieszkańcy strefy przygranicznej mogą przekraczać granicę polsko – rosyjską wyłącznie drogą lądową i pod warunkiem, że będą mieli ważne zezwolenie na przekraczanie granicy oraz zaświadczenia o miejscu stałego zamieszkania w strefie przygranicznej. Czas pobytu w strefie przygranicznej drugiego państwa nie będzie mógł być dłuższy niż łącznie 90 dni w ciągu półrocza. Podróżni przekraczający granicę na podstawie zezwoleń nie będą mieli stemplowanych paszportów.

Opłata za rozpatrzenie wniosku i wydanie zezwolenia ma wynosić 20 euro – będą z niej zwolnione dzieci i młodzież do 16. roku życia, osoby, które przekroczyły 65 lat oraz inwalidzi wraz z osobami towarzyszącymi.