Bartoszyckie CentrumInformacji Turystycznej

poniedziałek – piątek: 7:00 - 18:00
sobota: 7:00 – 15:00
Logo Miasta Bartoszyce

Z miasta
okolic Bartoszyc

Urząd Miasta Bartoszyce

Kultura w Bartoszycach

  • VI Festiwal Trzech Kultur

    VI Festiwal Trzech Kultur już 3 sierpnia 2024r. w Bartoszycach Serdecznie zapraszamy na VI Festiwal Trzech Kultur, który odbędzie się 3 sierpnia 2024r. o godz. 18:00 na P…

Sport w Bartoszycach

Error: Feed has an error or is not valid.


My guide aplikacja mobilna do indywidualnego zwiedzania regionu Warmii i Mazur

Ogólnopolska Infolinia Turystyczna

Numery telefonów dla dzwoniących

Z polski - 801 888 844
Z zagranicy - (+48) 22 278 16 00

E-mail:   Wyślij e-mail

Skype:

13 stycznia 2023

„Którędy do dźwięku” – warsztaty

Więcej informacji poniżej:

Zajęcia będą bezpłatne i odbędą się 1 lutego 2023r. w Bartoszyckim Domu Kultury.
I grupa: 14:00 – 15:00
II grupa: 15:30-16:30
Obowiązują zapisy na warsztaty pod nr tel.: 89 762 23 89
Prowadzący
Izabela Kościesza – choreograf, tancerka, animatorka
Jarek Kordaczuk – kompozytor, dyrygent
Idea
Słuchanie muzyki wcale nie jest taką prostą sprawą. Poziom wykształcenia muzycznego w Polsce ludzi nie zajmujących się zawodowo muzyką jest alarmująco niski. Znaczy to, że wkrótce ci, którzy zajmują się muzyką profesjonalnie nie będą mieli dla kogo tworzyć. Celem warsztatów jest edukacja z zakresu słuchania muzyki. Edukacja, która pozwoli rozróżnić podstawowe warstwy dzieła muzycznego. Nie uczymy terminologii, ale uczymy praktycznego rozumienia zjawisk muzycznych. Nie uczymy nut, ale wyrabiamy zmysł przenoszenia zapisu graficznego na dźwięk. Nie uczymy grać na instrumentach, ale wykorzystujemy walory psychomotoryczne uczestników w kreowaniu muzyki. Wykorzystując nowe technologie, bawimy się i tworzymy – w rezultacie zyskując nowe „narzędzia” do słuchania muzyki.
Przebieg warsztatów
Uczymy się tworzyć muzykę poprzez ruch i gest. W zasadzie robią to wszyscy muzycy. My jednak nie będziemy ani śpiewać, ani grać na instrumentach. Poszukamy dźwięków w inny sposób. Poszukamy ich poruszając się pomiędzy obiektami rozstawionymi na podłodze. W każdym z tych obiektów ukryte są dźwięki. Znajdziemy sposób by je uwolnić. Będziemy mogli wówczas spacerować pomiędzy obiektami wyzwalając coraz to nowe zdarzenia dźwiękowe. Stąd już niedaleko do stworzenia utworu muzycznego. Wiemy jak pobudzać dźwięki, potrzebna nam zatem partytura. Tradycyjna partytura to książka z nutami na każdej stronie. Stronami naszej partytury będą mapy. Jakie mapy? Takie wyznaczające trasy pomiędzy obiektami na podłodze, mówiące nam którędy i w jaki sposób mamy dotrzeć do właściwego dźwięku. Czasami mapy każą nam iść ostrożnie, powoli. Czasami każą biec ile sił w nogach… Tak, tak, również w muzyce czas nie czeka! Gdy już nauczymy się je odczytywać, być może będziemy mogli tworzyć nowe, własne. Będziemy też gotowi na przyjście dyrygenta. A kiedy ten się pojawi, wykonamy najprawdziwszy, zakodowany w naszych nutach-mapach utwór muzyczny. I choć bez instrumentów staniemy się najprawdziwszą orkiestrą. Taką trochę rozbieganą…
Zajęcia dla jednej grupy (od 10 do 25 osób, dzieci i młodzież) trwają ok 45 min – 1 godz. Zawierają wprowadzenie do rytmu w muzyce, naukę „liczenia” miar w takcie, naukę obsługi sensorów i ćwiczenia czytania mapek. Na zakończenie wykonujemy utwór muzyczny z żywiołowo rozbieganym finałem. Jeśli na sali znajduje się publiczność (np. rodzice), również i ona może zostać wciągnięta w wykonywanie utworu – projekt realizowany był z takim samym powodzeniem również z osobami dorosłymi.
„To kreatywne zdarzenie pozwala polubić muzykę, rozwinąć poczucie rytmu, koordynację wzrokowo-ruchową, zdolność słuchania innych i współpracy. A wszystko w atmosferze wielkiej radości, którą daje ruch i eksperymentowanie z dźwiękiem.” — Barbara Kowalewska, 01 czerwca 2017, Poznań