Bartoszyckie CentrumInformacji Turystycznej

poniedziałek – piątek: 7:00 - 18:00
sobota: 7:00 – 15:00
Logo Miasta Bartoszyce

Dla
Turysty


My guide aplikacja mobilna do indywidualnego zwiedzania regionu Warmii i Mazur

Ogólnopolska Infolinia Turystyczna

Numery telefonów dla dzwoniących

Z polski - 801 888 844
Z zagranicy - (+48) 22 278 16 00

E-mail:   Wyślij e-mail

Skype:

Dwór Hellmannów w Nisko

Adres.Nisko
Telefon.
Kom.
Fax.
E-mail.
Www.

   Dwór Hellmannów

Dawny zespół dworsko-parkowy z podwórzem gospodarczym, usytuowany przy bocznej drodze, około 8 km na zachód od Reszla, nieopodal miejscowości Sątopy-Samulewo.

Majątek ziemski w Nisku istniał już w czasach średniowiecznych, były to dobra rycerskie. W latach dwudziestych XX wieku był własnością rodziny Hallmann; obszar własności ziemskiej ziemskiej wynosił 220 ha; zajmowano się szczególnie hodowlą koni gorącokrwistych.

Z dawnego założenia zachował się dwór, pozostałości zabudowań gospodarczych, park prawie w całości wycięto, pozostało jedynie zadrzewienie przed dworem. Dobrze zachowany dwór pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, swą formą architektoniczną mieści się wśród najbardziej popularnych i charakterystycznych w dawnych Prusach Wschodnich. Założony na rzucie prostokąta, parterowy z częściowo użytkowym poddaszem, z obustronnym, płytkim ryzalitem na osi, zamkniętym trójkątnym szczytem. Przykryty dachem dwuspadowym. Elewacje ozdobione ładnym detalem architektonicznym o cechach elektrycznych, szczyty ryzalitów i elewacji bocznych zamknięte ozdobnie, schodkowo, ze sterczynami na narożach, w poziomie poddasza otwory w kształcie okulusów. Przed frontem dworu zachowały się jeszcze obramowania oryginalnego podjazdu.

Obecnie jest własnością AWRSP, dwór zamieszkuje kilka rodzin.