Bartoszyckie CentrumInformacji Turystycznej

poniedziałek – piątek: 7:00 - 18:00
sobota: 7:00 – 15:00
Logo Miasta Bartoszyce

Dla
Turysty


My guide aplikacja mobilna do indywidualnego zwiedzania regionu Warmii i Mazur

Ogólnopolska Infolinia Turystyczna

Numery telefonów dla dzwoniących

Z polski - 801 888 844
Z zagranicy - (+48) 22 278 16 00

E-mail:   Wyślij e-mail

Skype:

Dwór w Glitajnach

Domyślna fotografia przedstawiająca miasto Bartoszyce

Adres.Glitajny
Telefon.
Kom.
Fax.
E-mail.
Www.

Dawny majątek ziemski usytuowany 8 km na południowy wschód od Bartoszyc. Założenie zachowane szczątkowo. Dwór chyli się ku ruinie. Cały zespół skomponowany dość nietypowo, główny wjazd do dworu prowadził przez podwórze gospodarcze.

historia majątku nie jest dobrze znana, według danych z 1889 roku wraz z przynależącymi do niego folwarkami w Węgorytach i Witoszynie obejmował powierzchnię 583 ha. Często zmieniali się właściciele, w latach dwudziestych XX wieku był w posiadaniu Georga Borrmanna. Ostatni gruntowny remont dworu przeprowadzono w 1940 roku.

Dwór pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku, wzniesiony w stylu klasycystycznym. Założony na rzucie prostokąta z płytkim, dwukondygnacyjnym ryzalitem na osi elewacji frontowej, wieloboczną przybudówką w elewacji bocznej od wschodu, drewnianą, ażurową werandą od ogrodu (niezachowaną). Jednokondygnacyjny z wysokim, częściowo mieszkalnym poddaszem, przykryty dachem dwuspadowym. Elewacje ozdobione interesującym, bogatym detalem architektonicznym. Wnętrza w układzie dwutraktowym, w pomieszczeniach reprezentacyjnych sufity zdobione gipsowymi stiukami.

Po wojnie przez długi czas mieściła się w nim szkoła podstawowa, opuszczony w latach siedemdziesiątych nieremontowany, zaczął popadać w ruinę.

Od roku 2000 jest własnością prywatną.