Bartoszyckie CentrumInformacji Turystycznej

poniedziałek – piątek: 7:00 - 18:00
sobota: 7:00 – 15:00
Logo Miasta Bartoszyce

Dla
Turysty


My guide aplikacja mobilna do indywidualnego zwiedzania regionu Warmii i Mazur

Ogólnopolska Infolinia Turystyczna

Numery telefonów dla dzwoniących

Z polski - 801 888 844
Z zagranicy - (+48) 22 278 16 00

E-mail:   Wyślij e-mail

Skype:

Pałac w Judytach

Domyślna fotografia przedstawiająca miasto Bartoszyce

Adres.Judyty, 11-200 Bartoszyce
Telefon.
Kom.
Fax.
E-mail.
Www.

Pałac położony jest we wsi Judyty około 18 km na północny wschód od Bartoszyc i 6 km od granicy z Obwodem Królewieckim przy lokalnej drodze, nieopodal drogi wojewódzkiej nr 512 na odcinku Bartoszyce-Szczurkowo.

Majątek w Judytach pierwotnie należał do szlacheckiego rodu von Lesgewangów, natomiast od XVI wieku przeszedł na własność rodu von Kunheim. Przedstawiciele tego rodu wznieśli w latach 1862–1863 pałac w Judytach. Służył on im jako siedziba rodowa aż do wojny, lecz o losach samego pałacu nie zachowało się wiele informacji.

Wiadomo, iż w majątku znajdowała się jedna z najstarszych stadnin koni wPrusach Wschodnich, a Judyty słynęły z hodowli koni czystej rasy trakeńskiej. Wiadomo także, iż w pałacu, aż do zakończenia II Wojny swiatowej, znajdował się wykonany w końcu XVIII wieku, portret jednego z przedstawicielu rodu – Jana Ernesta von Kunheima (1730–1818). Obraz został pocięty i podziurawiony podczas przejęcia pałacu przez armię radziecką,  prawdopodobnie podczas ofensywy na początku 1945. W ostatnich latach portret został odrestaurowany i jest pokazywany w zbiorach w Muzeum Regionalnym w Kętrzynie.

Do pałacu w 1889 na wystawie światowej w Paryżu zakupiono dwie rzeźby leżących lwów.

W 1928 roku w majątku urodził się Eberhard von Kuenheim, który w latach 1970-1993 zajmował stanowisko generalnego dyrektora zarządzającego, a w okresie 1993-1999 prezesa rady nadzorczej koncernu BMW, 23 letni okres jego zarządzania firmą nazywany jest erą Kuenheima, a sam koncern stał się jednym z największych przedsiębiorstw motoryzacyjnych na świecie. Eberhard jest uważany także za jednego z pionierów nowoczesnej gospodarki Niemiec.

Pałac przetrwał wojnę i w 1998, wraz z parkiem i zabudowaniami gospodarczymi, został zakupiony przez prywatnego właściciela, w którego rękach pozostaje do dzisiaj. Jest utrzymany w dość dobrym stanie.

Zespół pałacowy składa się z pałacu, rozległego kompleksu zabudowań gospodarczo-inwentarskich (obecnie będącego własnością Stadniny Koni Liski oraz parku ze stawem, na który otwiera się front i główne wejście do wnętrz. Park posiada duży ogród, nieco zatarty układ starych alejek o zróżnicowanym drzewostanie i roślinności oraz starą, dębową aleję, sam pałac wzniesiony w stylu neogotyckim i klasycystycznym, został wybudowany na planie prostokąta. Jest to budowla dwukondygnacyjna, wysoko podpiwniczona z dwoma tarasami. Dach niemal płaski, czterospadowy, aelewacje obłożone są cegłąklinkierową. Przy głównym podjeździe do pałacu znajdują się dwa, zakupione na wystawie w Paryżu w 1889 roku, naturalnej wielkości, odlane z brązu.Lwy zostały wykonane wg projektu Christian Daniel Rauch z Berlina a odlane w Gliwicach w 1822r. Lew czuwający sześć szt.z czego trzy znajduja się w polsce: Starościńskie Skały oraz muzeum Villa Caro w Gliwicach pozostałe w niemczech . Lew śpiący;wg projektu Christian Daniel Rauch z Berlina przy współpracy z Theodor Kalide 15 szt. W ostatnim czasie, z woli właściciela pałacu, na krótko zostały przeniesione do stadniny koni w Liskach, aby były chronione przez zarządce Lisek przed kradzieżą, którą mieszkańcy wsi planowali na zlecenie ówczesnego szefa BMW Polska, p. Smorawińskiego. Po tym jak zagrożenie minęło, lwy przeniesiono na miejsce.