Bartoszyckie CentrumInformacji Turystycznej

poniedziałek – piątek: 7:00 - 18:00
sobota: 7:00 – 15:00
Logo Miasta Bartoszyce

Dla
Turysty


My guide aplikacja mobilna do indywidualnego zwiedzania regionu Warmii i Mazur

Ogólnopolska Infolinia Turystyczna

Numery telefonów dla dzwoniących

Z polski - 801 888 844
Z zagranicy - (+48) 22 278 16 00

E-mail:   Wyślij e-mail

Skype:

Stadnina koni w Liskach

Domyślna fotografia przedstawiająca miasto Bartoszyce

Adres.Liski 19, 11-210 Sępopol
Telefon.89 761-43-22
Kom.
Fax.89 761-43-23

Stadnina Koni Liski

Stadnina Koni Liski powstała w 1947r. z połączenia dawnej prywatnej stadniny w Judytach z ośrodkiem przygotowującym konie dla wojska w Liskach oraz z przynależnymi do nich zakładami i ziemiami. Jako materiał wyjściowy do prowadzenia hodowli koni rasy wielkopolskiej użyto rodzimych na tych terenach koni trakeńskich i wschodniopruskich. W Liskach zgromadzono najlepszy materiał, w większości z pełnymi rodowodami.

Stadnina zajmuje obszar 2 300 ha. Prowadzi się tu również hodowlę bydła mlecznego rasy ncb uszlachetnionego hf. Obecnie wprowadzona jest, jako produkcja towarowa, hodowla bydła mięsnego poprzez krzyżowanie wypierające buhajami ras mięsnych.
Stadnina w Liskach długo była największą w Polsce. Stado podstawowe klaczy liczyło 180 sztuk do 1976r., a obecnie etat klaczy wynosi 100 sztuk.
Stado podstawowe krów liczy 250 sztuk.

Tradycją stała się produkcja wybitnych koni sportowych odnoszących znaczące sukcesy w kraju i poza jego granicami. Już w 1960r. na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w konkurencji WKKW startowały trzy konie wyhodowane w tutejszej Stadninie. W konkurencji skoków na Olimpiadzie w Meksyku i Monachium brał udział ogier POPRAD, który po zakończeniu kariery sportowej powrócił do rodzimej stadniny, jako ogier czołowy. Sprawdził się w tej roli, pozostawiając bardzo cenny materiał hodowlany (ASPIRANT, KUTYNA, TAJGA), jak i sportowy (LAMPART, ARION, ARTUS). Cały szereg koni wyhodowanych w tutejszej Stadninie zajmowało czołowe miejsca na hipodromach całego świata we wszystkich konkurencjach jeździeckich, a takie konie jak: WAGER4, CHLOE, CZELADKA, CHRENOWSKA, SIEKACZ, BOLGAMI, BOSMAN, AMETYST czy w okresie późniejszym: COSTA, DYNAMIT, HARMIDER, HART, LEKSYKON, PORFIR, POSTAWA, JASTARNIA, LAGUNA, CZAPRAK, CZARIIKAN, KODEINA czy ANDROS na trwale zapisały się w historii polskiego jeździectwa. Ogier ALIBABA był w połowie lat 90-tych najlepszym skoczkiem Kanady.

Konie z tutejszej stadniny odnosiły i odnoszą również sukcesy na Wystawach Zwierząt Hodowlanych w Warszawie. Potwierdzeniem jest zdobycie championatu ogierów przez ASPIRANTA i KERMANA czy klaczy przez LEGIONISTKĘ, WOŁCZĘ, ORLINĘ, FREGATĘ, CHWATKĘ, ORAWKĘ dowodzą o wysokiej wartości koni tutaj hodowanych.

Obecnie w Stadninie mamy 26 rodzin żeńskich, w tym cztery wywodzące się ze Stadniny w Trakenach, a pozostałe są to rodziny wschodniopruskie, bądź też rodziny pozostałe po II wojnie światowej założone przez klacze Pełnej Krwi Angielskiej. Głównym kierunkiem pracy hodowlanej jest doskonalenie pod względem użytkowym.
W ostatnim okresie w celu poprawienia urody koni używamy w Liskach ogierów Trakeńskich importowanych z Niemiec.

Stadnina rozwija działalność turystyczną. W sezonie letnim jesteśmy w stanie obsługiwać wycieczki autokarowe obcokrajowców, z pełną obsługą. Przez cały rok służymy bazą noclegową, a zimą – halą sportową do jazdy konnej.

Coraz większą popularnością cieszą się wczasy w siodle organizowane dla gości krajowych i zagranicznych. We współpracy ze Szpitalem w Bartoszycach prowadzona jest hipoterapia dla dzieci.