Bartoszyckie CentrumInformacji Turystycznej

poniedziałek – piątek: 7:00 - 18:00
sobota: 7:00 – 15:00
Logo Miasta Bartoszyce

Z miasta
okolic Bartoszyc

Urząd Miasta Bartoszyce

Kultura w Bartoszycach

Sport w Bartoszycach

Error: Feed has an error or is not valid.


My guide aplikacja mobilna do indywidualnego zwiedzania regionu Warmii i Mazur

Ogólnopolska Infolinia Turystyczna

Numery telefonów dla dzwoniących

Z polski - 801 888 844
Z zagranicy - (+48) 22 278 16 00

E-mail:   Wyślij e-mail

Skype:

23 lutego 2023

Obchody 691 urodzin Miasta Bartoszyce

Przez trzy dni, od piątku do niedzieli (17-19 lutego br.) trwały wydarzenia związane z obchodami 691. urodzin Bartoszyc.

Zaczęło się w piątkowy poranek 17 lutego br. Od rana w budynku dawnego dworca PKP („Przystanek”) można było oglądać wystawę poświęconą historii 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Kolorowe plansze i wiele rekwizytów przybliżały zwiedzającym dawne i obecne czasy tej bardzo zżytej z miastem jednostki wojskowej.

Kto jeszcze nie zdążył odwiedzić „Przystanku” i zapoznać się z ciekawą historią 20 BBZ może to zrobić do środy 22 lutego br. Wystawa czynna jest w godzinach 8-18.

Punktem kulminacyjnym urodzin było piątkowe popołudnie w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Słowackiego. To tam odbył się szereg wydarzeń, który przyciągnął młodszych i nieco starszych mieszkańców Bartoszyc. Wypełnili oni niemal w całości górną trybunę obiektu.

Mieszkańców przywitał Burmistrz Miasta Bartoszyce Piotr Petrykowski, głos zabrał również przewodniczący Rady Powiatu Bartoszyckiego Lech Darski. Odczytano również specjalny list, jaki na ręce burmistrza przesłał Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Podczas wydarzenia poznaliśmy rozstrzygnięcia dwóch sportowych plebiscytów, których organizatorem była redakcja gazety i portalu „Nowiny Północne”, współorganizatorem Urząd Miasta Bartoszyce, a patronat nad głosowaniami sprawował Burmistrz Miasta Bartoszyce Piotr Petrykowski.

Głosowanie internautów wygrał zawodnik Bartoszyckiego Klubu Kyokushin Karate Dawid Klimek, zaś na szczycie dziesiątki najpopularniejszych sportowców znalazł się piłkarz ręczny II-ligowego Bartoszyckiego Stowarzyszenia Miłośników Szczypiorniaka Tomasz Stankiewicz (pełne wyniki poniżej).

Czymże jednak byłyby urodziny bez tortu? I taki czekał na mieszkańców Bartoszyc. Pyszny, rozpływający się w ustach szybko zniknął ze stołu.

W międzyczasie można było oglądać wystawę archiwalnych zdjęć pt. „Na bartoszyckim podium…”, przygotowaną przez Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na fotografiach pokazano, jak wyglądało „okołosportowe” życie Bartoszyc na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Od 27 lutego br. wystawa ta będzie dostępna w bibliotece przy ul. Bema.

Tegoroczne urodziny nie obyły się bez gości specjalnych. Dla mieszkańców miasta zaśpiewała aktorka, reżyserka i pisarka Laura Łącz. Widzowie zgromadzeni w hali widowiskowo-sportowej mogli też obejrzeć dwa efektowne pokazy akrobatyczne w wykonaniu Agnieszki Marczak, finalistki telewizyjnego programu „Mam Talent”.

Tegoroczne obchody urodzin miasta miały charakter sportowy, więc i inne weekendowe wydarzenia do tego nawiązywały. W sobotę 18 lutego br. rozegrano VII Memoriał Andrzeja Szyszko w Piłce Ręcznej, który zakończył się wygraną drużyny z Ostrołęki, która w finale pokonała ekipę gospodarzy. Tego samego dnia przeprowadzono zawody strzeleckie o Puchar Burmistrza Miasta Bartoszyce.

Urodziny miasta zamknął niedzielny turniej piłkarski w hali przy ul. Słowackiego. Zagrały w nim szykujące się do rozgrywek kluby z IV ligi i klasy okręgowej, a Puchar Burmistrza Miasta Bartoszyce zabrali ze sobą zawodnicy MKS Korsze.

 

Wyniki plebiscytu na 10 Najpopularniejszych Sportowców Bartoszyc w 2022 Roku

 1. Tomasz Stankiewicz (piłka ręczna, Bartoszyckie Stowarzyszenie Miłośników Szczypiorniaka)
 2. Dawid Klimek (karate, Bartoszycki Klub Kyokushin Karate)
 3. Dariusz Kuśnierz (żeglarstwo/triathlon, Stowarzyszenie Integracji Osób Niepełnosprawnych)
 4. Jan Ławrynowicz (karate, Bartoszycki Klub Kyokushin Karate)
 5. Filip Pawłowski (kolarstwo, UKS Przyjaźń)
 6. Mikołaj Kuma (lekkoatletyka, UKS Jedynka)
 7. Gabriela Klimuk (piłka ręczna, Bartoszyckie Stowarzyszenie Miłośników Szczypiorniaka)
 8. Jan Klimaszewski (kolarstwo, UKS Przyjaźń)
 9. Amelia Ledochowicz (piłka ręczna, UKS Jedynka)
 10. Amelia Morawska (siatkówka, UKS Olimp)

 

Wyniki plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Bartoszyc w 2022 Roku w głosowaniu internautów

 1. Dawid Klimek (karate, Bartoszycki Klub Kyokushin Karate)
 2. Mikołaj Kuma (lekkoatletyka, UKS Jedynka)
 3. Jan Klimaszewski (kolarstwo, UKS Przyjaźń)