Bartoszyckie CentrumInformacji Turystycznej

poniedziałek – piątek: 7:00 - 18:00
sobota: 7:00 – 15:00
Logo Miasta Bartoszyce

Z miasta
okolic Bartoszyc

Urząd Miasta Bartoszyce

Kultura w Bartoszycach

Sport w Bartoszycach

Error: Feed has an error or is not valid.


My guide aplikacja mobilna do indywidualnego zwiedzania regionu Warmii i Mazur

Ogólnopolska Infolinia Turystyczna

Numery telefonów dla dzwoniących

Z polski - 801 888 844
Z zagranicy - (+48) 22 278 16 00

E-mail:   Wyślij e-mail

Skype:

21 marca 2016

Za nami przedświąteczne spotkanie w ramach Bramy 3 Kultur

W tym roku, wielkanocna odsłona Bramy 3 Kultur poświęcona była tematowi pisanek, kraszanek, gałunek … jednym słowem jednemu z najbardziej rozpoznawalnych symboli Świąt Wielkiej Nocy – kolorowego i ozdobionego jajka. Oprócz samej prezentacji pisanek, prowadzone były przez harcerzy Hufca ZHP w Bartoszycach zabawy nie tylko dla najmłodszych … Rodzice z dziećmi dekorowali jajka, które później dzieci mogły zabrać ze sobą do domu … A wszystko to aby zwrócić uwagę na piękną tradycję ozdabiania pisanek. Mimo, iż dawne techniki zdobienia jajek stosowane są coraz rzadziej, bowiem pojawiły się inne, bardziej nowoczesne metody dekorowania (quilling, decoupage, sznureczkowe ozdabianie, itp.) … najważniejsze jest aby kontynuować tradycje i obrzędy rodzinnego, łączącego pokolenia, wspólnego spędzania czasu. Takie chwile tworzą wspomnienia, które połączone z odczuwaniem zapachu i atmosfery chwili … są niezastąpione.

W Bramie zaprezentowano pisanki marmurkowe oraz symboliczne studnie ozdabiane na czas Świąt Wielkanocnych w Niemczech (Danuta Niewęgłowska, Stow. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Mniejszości Niemieckiej Bartoszyc i Okolic), gotowane w łupinach cebuli na kolor brązowy jajka, ozdabiane przez misternie wyskrobane wzory nawiązujące do wiosennych motywów (Bogumiła Metz, Marta Hryniewicz), barwne pisanki wykonane różnymi, współczesnymi metodami ozdabiania, niemniej wymagającymi niż te tradycje techniki (Zofia Bryl), ozdobione techniką woskową niezwykle kolorowe pisanki z wzorami ukraińskimi (Parafia Greckokatolicka p.w. św. Apostoła Andrzeja), tradycyjne, polskie również wykonywane metodą woskową jajka (Środowiskowy Dom Samopomocy przy MOPS w Bartoszycach) oraz nawiązujące do polskiego folkloru pisanki i ozdoby z motywami góralskimi (Małgorzata Wędrowska, M jak Małgosia).
Wszystkim Paniom i instytucjom, które udostępniły swoje pisanki, serdecznie dziękujemy, a wszystkich naszych mieszkańców zachęcamy do wspólnego „pisankowania” !

Również wczoraj na Placu Konstytucji 3 Maja odbył się Jarmark Wielkanocny organizowany przez Bartoszycki Dom Kultury. Tradycyjnie nie zabrakło świątecznych ozdób, rękodzieła czy wypieków. Galeria zdjęć poniżej.

Źródło: www.bartoszyce.pl