Bartoszyckie CentrumInformacji Turystycznej

poniedziałek – piątek: 7:00 - 18:00
sobota: 7:00 – 15:00
Logo Miasta Bartoszyce

Dla
Turysty


My guide aplikacja mobilna do indywidualnego zwiedzania regionu Warmii i Mazur

Ogólnopolska Infolinia Turystyczna

Numery telefonów dla dzwoniących

Z polski - 801 888 844
Z zagranicy - (+48) 22 278 16 00

E-mail:   Wyślij e-mail

Skype:

Dwór w Sędławkach

Domyślna fotografia przedstawiająca miasto Bartoszyce

Adres.Sędławki, 11-200 Bartoszyce
Telefon.89 7625091
Kom.
Fax.
E-mail.
Www.

Dwór w Sędławkach (niem. Gutshaus Sandlack) – dwór znajdujący się we wsi Sędławki w gminie Bartoszyce. Wybudowany został w 2. poł. XIX jako siedziba lokalnego gospodarstwa w stylu klasycystycznym.

Historia wsi Sędławki, (niem. Sandlack) nie jest dobrze znana i nie zachowało się wiele informacji na jej temat. Wiadomo, iż dwór, jako siedzibę lokalnego gospodarstwa wzniesiono już w II poł. XIX wieku. Wzniesiona budowla, wraz z podwórzem gospodarczym, znajdowała się w rozległym parku, który je otaczał z każdej strony. W końcu XIX wieku dobra należały do rodziny Puttlich i obejmowały terytorium gospodarstwa uprawnego o powierzchni 300 ha. Następnie, wiadomo, iż w latach 20. XX wieku, majątek był własnością rodziny Jahn. Po II wojnie światowej majątek wraz z dworem upaństwowiono, a od lat 2000. przechodzą gruntowną odbudowę i rewitalizację.

Zespół dworsko- parkowy Sędławki składa się z budynku samego dworu oraz założenia parkowego. Dwór, wybudowany w stylu klasycystycznym, założony został na planie klasycznego prostokąta. Jest budowlą jednokondygnacyjną, podpiwniczoną, z wysokim, częściowo mieszkalnym poddaszem. Na osi elewacji frontowej posiada dwukondygnacyjny, zwieńczony naczółkiem ryzalit, w którego wbudowany jest, podparty czterema kolumnami, obszerny taras. Nad symetrycznie rozmieszczonymi oknami (w ryzalicie) występują gzymsy uskokowe. Dach dworu jest dwuspadowy. Budynek rezydencjalny otacza park krajobrazowy z zachowanym dawnym układem i licznym starodrzewem. Ponadto, przez teren założenia parkowego przepływa strumień wychodzący z jeziora kinkajmskiego, a uchodzący dalej do jeziorka miejskiego, tzw. mleczarskiego w Bartoszycach.