Bartoszyckie CentrumInformacji Turystycznej

poniedziałek – piątek: 7:00 - 18:00
sobota: 7:00 – 15:00
Logo Miasta Bartoszyce

Dla
Turysty


My guide aplikacja mobilna do indywidualnego zwiedzania regionu Warmii i Mazur

Ogólnopolska Infolinia Turystyczna

Numery telefonów dla dzwoniących

Z polski - 801 888 844
Z zagranicy - (+48) 22 278 16 00

E-mail:   Wyślij e-mail

Skype:

26 lutego 2013

Trasa rowerowa

TRASA ROWEROWA

Bartoszyce – Sępopol – Judyty – Szczurkowo – Ostre Bardo – Stopki – Bartoszyce

 

Proponujemy Państwu krótką wycieczkę przez niewielkie miejscowości na Równinie Sępopolskiej. Ciche, zapomniane wsie z małymi kościółkami i rezydencjami pruskich rodów szlacheckich stanowią miejsca bardzo rzadko odwiedzane przez turystów. Mały ruch sprawia, że można liczyć na cały dzień spokojnej jazdy pośród rolniczych krajobrazów. Prawie cała trasa prowadzi asfaltowymi drogami o bardzo małym natężeniu ruchu, a 3,5-kilometrowy odcinek między Kolonią Skitno a Judytami wiedzie po płytach betonowych, ułożonych na trasie nieczynnej linii kolejowej.

Przebieg trasy:

Bartoszyce – Sępopol – Judyty – Szczurkowo – Ostre Bardo – Stopki – Bartoszyce

  • · BARTOSZYCE

-leżą na Nizinie Sępopolskiej, w dolinie rzeki Łyny, w historycznej krainie Barcji. Bartoszyce to miasto o wielowiekowej historii i tradycji, łączące w sobie wpływy polskie, niemieckie i wschodnie. W latach 1975 – 1998  Bartoszyce administracyjnie należały do województwa olsztyńskiego. Dzisiaj to ważny węzeł komunikacyjny oraz ośrodek administracyjny, usługowy i kulturalny województwa.

  • Stare Miasto Bartoszyce z XIV wieku o doskonale zachowanym układzie urbanistycznym. Ochronie konserwatora zabytków podlega Rynek wraz z szachownicą przylegających ulic, mieszczańskimi kamienicami i budynkami, murami obronnymi oraz obszarem okalającym.

Stare miasto, Bartoszyce - fot. B.Chojęta

  • Brama Lidzbarska z 1468 roku. Doskonale zachowany fragment miejskich murów obronnych o dużym podobieństwie do okolicznych kościołów wiejskich. W budynku od 1881 roku mieściło się więzienie. Znajduje się przy Placu Konstytucji 3-go Maja 20.

 

  • Pozostałości miejskich murów obronnych z XIV wieku – zabytek archeologiczny.

 

  • Spichlerze z przełomu XVIII i XIX wieku. Najlepiej zachowane znajdują się przy ulicy gen. Józefa Bema 11 oraz Pawła Strzeleckiego 2. Aktualnie znajdują się w nich hotele i restauracje.

  • Kościół św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej gotycka budowla z II połowy XIV wieku, którą wielokrotnie przebudowywano m.in. w 1678 r., wieża pochodzi z 1732 r. Był to początkowo niski budynek, który pod koniec XIV rozbudowano do obecnej trójnawowej formy. W 1487 nastąpiła ponowna konsekracja. W okresie świetności miasta ufundowano wspaniały późno-manierystyczny ołtarz (ok. 1660, prawdopodobnie wykonany przez Joachima Pfaffa z Królewca) oraz duże organy (organmistrz Werner z Elbląga). Wnętrze zniszczone w1945 r. Fragmenty ołtarza znajdują się w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Do rejestru zabytków wpisana jest również przykościelna plebania z XVIII/XIX w.

  • Kamienne Baby (Baby Pruskie)w Bartoszycach popularnie nazywane „Bartkami”. Dwa kamienne posągi Bartek i Gustebalda umieszczone wraz z kamienną misą na skwerze przy zbiegu ulic Marii Skłodowskiej-Curie i Bohaterów Warszawy. Prawdopodobnie są dziełem plemion pruskich zamieszkujących pierwotnie te tereny.

Warto również odwiedzić Bartoszyckie Centrum Informacji Turystycznej, przy pl. Konstytucji 3 Maja 20, gdzie spotkacie się Państwo z bardzo miłą obsługą.

Właśnie w tym miejscu można zaczerpnąć obszernych informacji na temat miasta, a także zakupić pamiątki dla siebie i swoich bliskich.

 

  • SĘPOPOL

-miasto u zbiegu rzek Łyny i Guber, powstało w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się obronny gród Prusów, zniszczony przez Krzyżaków. Zakonnicy w zakolu Łyny, wykorzystując jego naturalne walory obronne, w 1351 roku dokonali lokacji miasta. Wkrótce zostało otoczone murami, zaś fosa łącząca Łynę z Gubrem sprawiła, że miasto znalazło się na wyspie. W zakolu Łyny wznosi się duży GOTYCKI KOŚCIÓŁ ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA, zbudowany w latach 1360-1400.Wyposażenie świątyni jest barokowe. Za Kościołem widać przebudowaną na dom mieszkalny dawną gotycką basztę i krótki odcinek murów miejskich.

 

  • LISKI

-w dawnych zabudowaniach dworskich majątku szlacheckiej rodziny Lieskewangów (od ich nazwiska pochodzi nazwa wsi), która rezydowała na tym terenie od 1425r., aż do XVIII w. gdzie mieści się obecnie stadnina koni.

  •  JUDYTY

w tej niewielkiej wsi wznosi się XIX-wieczny Pałac Rodziny Von Kunheim, stanowiący do II wojny światowej ośrodek rozległych dóbr ziemskich, obejmujących wiele okolicznych wsi. Ciekawostką są naturalnej wielkości z brązu ustawione obok pałacu, kupione w 1889r. w Paryżu podczas Wielkiej Wystawy Światowej.

 

  • SZCZURKOWO

wieś powstała już w XIV w., w 1945r. przecięła ją granica między Polską a należącym do ZSRR(obecnie do Rosji) Obwodem Królewieckim. W polskiej części wsi znacznie przebudowany Dwór pochodzący z XIX w. Szczurkowo znane jest przede wszystkim jako miejsce jednej z większych w województwie warmińsko-mazurskim kolonii bociana białego.

 

  • OSTRE BARDO

-mała wieś w pobliżu granicy z Rosją. Znajduję się tam późnogotycki Kościół z początku XVI w., który przez niemal cały okres swego istnienia, aż do 1945r. służył ewangelikom. Zbudowany z kamienia polnego i cegły, ma dostawioną od zachodu drewnianą wieżę. Po wysiedleniu Niemców we wsi osadzono wielu Ukraińców z terenów Bieszczad-dziś świątynia służy jako Cerkiew Greckokatolicka.

 

  • STOPKI

to ostatnia polska miejscowość położona nad Łyną przy granicy z Rosją. We wsi działa niewielka stanica wodna. Stanica leży na lewym brzegu Łyny. Znajduje się tam mały sklepik, w którym można kupić żywność, wypożyczyć  kajaki, a nawet popływać spacerowym katamaranem podziwiając rzekę, która w tym miejscu w niczym nie przypomina rzeki z Olsztyna czy Lidzbarka Warmińskiego. Za Stopkami dochodzi do 200 metrów szerokości. Do granicy jest około 4 kilometrów.
Stopki leżą 25 kilometrów od Bartoszyc i 7 od Sępopola.